NaTTure – vápenná malta: čo to je, druhy, výhody a na čo sa používa?

Zistite, čo je vápenná malta a na čo sa používa. Bližšie sa pozrieme na jeho výhody a vlastnosti v porovnaní s inými materiálmi, ako sa vyrába, typy a farby.

Vápenná malta je jednou z najbežnejších mált používaných pri renovačných a reštaurátorských prácach, najmä v historických budovách. Vápno je stavebný materiál, ktorý sa preslávil už v 6. storočí pred Kristom. Archeologický výskum v skutočnosti dokázal, že vápno používali v starovekom Egypte, klasickom Grécku a Rímskej ríši, ako aj Mayovia, Inkovia a Aztékovia v Amerike a prvé čínske dynastie.

Materiál, o ktorého kvalite niet pochýb a ktorý sa relevantným spôsobom preukazuje v priebehu storočí. Z čoho sa však presne skladá, prečo je v súčasnosti v móde a aké sú jeho najdôležitejšie vlastnosti? V tomto článku odpovieme na všetky tieto otázky a predstavíme aj našu vápennú maltu Natture. Vysoko dekoratívny náter, s ktorým sa vraciame k pôvodu a pozeráme sa do budúcnosti.

Čo je vápenná malta

Vápenná malta je malta zložená z vápna, kameniva a prírodných prísad. V závislosti od konkrétneho zloženia každého produktu môže byť použité vápno letecké alebo hydraulické. Toto zloženie dodáva náteru bioklimatický charakter, t.j. substrát sa stáva vysoko priepustným, čo umožňuje priedušnosť bez straty hydroizolačnej schopnosti.

Vápno v tejto malte, ktoré jej dalo meno, má kvalitu tvrdnutia, keď je vystavené vzduchu. Vznikne pevný film kamenistého vzhľadu, ktorý stvrdne najskôr odparením vody z miešania a potom chemickou úpravou, ktorou prechádzajú jeho zložky. Ak ide o kvalitnú maltu, rokmi sa nezhorší, ale bude čoraz viac konsolidovať.